Po sukcesie wyprany FARTA EXPEDITION – Mount Vinson kiedy to nasz kolega Łukasz Łagożny zdobył najwyższy szczyt Antarktydy i jako pierwszy człowiek z Podkarpacia zdobył Koronę Ziemi, przyszedł czas na kolejną wyprawę.
FARTA Expedition Papua Nowa Gwinea i Australia.
Miło nam poinformować, że dopięliśmy organizację następnej wyprawy.
Z Polski wylatujemy 18 listopada do Port Moresby stolicy Papui Nowej Gwinei gdzie przybywamy 20listopada. Zostawiamy tam sprzęt medyczny dla szpitala w Kundiawie. Założycielem tego szpitala i dyrektorem jest ksiądz doktor Jan Jaworski – wspaniały człowiek o wielkich zasługach dla Papui -ksiądz ,lekarz, społecznik , wybrany za swe zasługi wodzem jednego z plemion w Prowincji Simbu.
W tym samym dniu lecimy do Brisbane stolicy stanu Queensland. Po krótkim pobycie w trzecim co do wielkości mieście Australii udamy się do stolicy stanu Nowa Południowa Walia Sydney.
To z kolei liczące 5,4 mln, mieszkańców jest największym miastem Australii i Oceanii.
Po kilku dniach pobytu , które planujemy na zwiedzanie atrakcji tego miasta, udamy się do Jinabyne miasta w Górach Wododziałowych , po drodze zatrzymując się w stolicy Australii Canberra.
Naszym pierwszym górskim celem jest Góra Kościuszki 2228 m.n.p.m ta najwyższa góra kontynentalnej Australii zaliczana jest do Korony Ziemi .
Najwyższym jednak szczytem Australii i Oceanii jest Puncak Jaya 4888 m.n.p.m w Papui, która to góra również jest zaliczana do Korony Ziemi.
Po zdobyciu Góry Kościuszki, udajemy się w okolice liczącego 5mln mieszkańców miasta Melbourne stolicy stanu Wiktoria, gdzie mamy zamiar odwiedzić nie tylko miasto ale również znajdujące się w okolicy parki krajobrazowe.
Zwieńczeniem naszej przygody w Australii będzie powrót ponad tysiąc kilometrową trasą wybrzeżem Oceanu Spokojnego do Sydney.
29 listopada żegnamy Australię i lecimy do Papui Nowej Gwinei.
Z Pont Moresby udajemy się samolotem do Mt. Hagen, a stamtąd samochodem do Mingende gdzie udamy się na nocleg.
Następnego ranka udajemy się do miejscowości Wangoi, gdzie będziemy brali udział w uroczystościach 25 lecia szkoły założonej przez werbistę Ryszarda Wajdę – misjonarza który bardzo wiele dobra zrobił da Papuasów- założył nie tylko szkoły (kilka) ale również ośrodeki zdrowia i kilka kościołów. Dzięki jego pracy misyjnej przez 20 lat na tym terytorium nie było wojen plemiennych. Człowiek ten cieszy się wielkim autorytetem w Papui. Miałem okazję przekonać się jakie to magiczne słowa Father Richard. Na te słowa otwierały się przed nami nie tylko drogi i ścieżki pilnie strzeżone przez wojowników w papuaskim buszu, ale również ludzkie serca ,a uniesione maczety spokojnie zostawały opuszczone w dół po wypowiedzeniu magicznego – Father Richard.
W piątek 4 grudnia pożegnamy się z mieszkańcami Wongoi i udamy się do Mt. Hagen a stamtąd aby osiągnąć nasz drugi górski cel – drugą co do wielkości górę Papui Nowej Gwinei Mount Giluwe 4367 m.n.p.m (najwyższym szczytem jest Mount Wilhelm, na którym byłem razem z Father Richard w 2019r).
Mount Giluwe jest najwyższym wulkanem Australii i Oceanii i jest on zaliczany do Korony Ziemi Wulkanów. Góra jest dość wymagająca. Po pierwsze rejon jest dość niebezpieczny ponieważ toczą się tam wojny plemienne. Po drugie dojście do szczytu jest dość strome a do tego głazy pokryte są gliną. W przypadku deszczu(a wybieramy się w porze monsunowej) góra może być nie do zdobycia. Na zdobycie góry przeznaczamy 3 dni i niestety nie mamy rezerwy w przypadku złej pogody.
6 grudnia opuszczamy Rajską Wyspę i udajemy się w drogę powrotną do Polski. Po drodze jest ostatni punkt wyprawy- zwiedzanie Singapur .
W Polsce mamy zamiar być 8 grudnia.
Przedstawiamy kilka zdjęć z wcześniejszej wyprawy do Papui Nowej Gwinei w 2019 r.